Európska komisia akceptuje našu pripomienku

07.10.2021

Európska komisia každý rok vyhlasuje súťaž pre mestá členských krajín EÚ, ktoré chcú zmeniť svoje prostredie pre svojich občanov a návštevníkov s obmedzenou mobilitou. Táto výzva sa volá Access City Award a posledný ročník vyhralo mesto Jönköping vo Švédsku. Niekoľkokrát sme uvádzali informácie k tejto súťaži.

Bohužiaľ, podmienky prihlášky sú pre naše mestá nevýhodné, nakoľko podmienkou pre mesto, ktoré sa chce zúčastniť, je minimálny počet obyvateľov 50 000 a tak väčšina miest sa zúčastniť nemôže. Na toto sme opakovane upozornili v tomto roku priamo pani predsedníčku Európskej komisie a generálny direktoriát Zamestnanosť a sociálne veci.

V odpovedi, ktorú sme včera obdržali sa uvádza, že na tento nedostatok, ktorý má aj charakter určitej diskriminácie upozorňujú aj iné krajiny a že budú venovať pozornosť nastaveniu podmienok pre prihlášky v ďalších ročníkoch.

Z odpovedi vyberáme:

" ...ďakujeme Vám za Váš e-mail z 11. augusta 2021 adresovaný predsedníčke Európskej komisie Dr. Ursule von der Leyenovej, v ktorom ste poskytli spätnú väzbu ku kritériám oprávnenosti na účasť na súťaži o cenu Access City. Ako vedúca oddelenia pre zdravotné postihnutie a začlenenie na Generálnom riaditeľstve pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie som bola požiadaná, aby som Vám poskytla odpoveď.

Predovšetkým mi dovoľte, aby som vyjadrila uznanie Vašej práci v oblasti prístupnosti a ubezpečila Vás, že môj tím a ja sme plne odhodlaní presadzovať právo osôb so zdravotným postihnutím na život bez prekážok a ich rovnocennú účasť na živote v spoločnosti.

Cena Access City zviditeľňuje mestá, ktoré vyvíjajú mimoriadne úsilie na uľahčenie života osôb so zdravotným postihnutím a inšpiruje ostatných, aby vynakladali rovnakú snahu. Ako uvádzate, táto súťaž je určená pre mestá s viac ako 50 000 obyvateľmi v jednom z členských štátov EÚ. V členských štátoch, ktoré majú menej než dve takéto mestá, sa na súťaži môžu zúčastniť aj mestské oblasti pozostávajúce z dvoch alebo viacerých miest, ak ich spoločná celková populácia presahuje 50 000 obyvateľov. Minimálny počet obyvateľov bol stanovený na 50 000, pretože zahrnutie menších miest by veľmi sťažilo porovnávanie medzi jednotlivými krajinami.

Mesto s menej ako 50 000 obyvateľmi (Monteverde v Taliansku) získalo v rámci tejto súťaže v roku 2019 osobitné ocenenie. V súvislosti s Európskym rokom kultúrneho dedičstva sa pre osobitnú cenu za prístupnosť kultúrneho dedičstva stanovili dve samostatné kategórie: jedna pre mestá s menej ako 50 000 obyvateľmi a druhá pre mestá s viac ako 50 000 obyvateľmi.

Otázku, ktorú ste nastolili v súvislosti s kritériami oprávnenosti na účasť na súťaži o cenu Access City, nastolili aj iné menšie členské štáty a budeme sa jej naďalej venovať v súlade s naším záväzkom v oblasti prístupnosti.

Komisia prikladá prístupnosti veľký význam ako faktoru, ktorý umožňuje uplatňovanie náležitých práv. Okrem ceny Access City sa v uplynulom desaťročí prijalo niekoľko ďalších iniciatív EÚ s cieľom zlepšiť v Európskej únii prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím. Dôležitým míľnikom bolo prijatie Európskeho aktu o prístupnosti, ktorým sa zabezpečilo, že každodenné výrobky a služby môžu využívať všetci. Práva cestujúcich zaručujú právo na nediskrimináciu v prístupe k doprave a na bezplatnú pomoc pre cestujúcich so zdravotným postihnutím a zníženou pohyblivosťou cestujúcich leteckou, železničnou, námornou dopravou alebo autobusom a autokarom.

V novej stratégii v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 - 2030 zohráva prístupnosť naďalej významnú úlohu. Jednou z ďalších iniciatív Komisie v tejto oblasti bude zriadenie európskeho strediska zdrojov "AccessibleEU" v roku 2022. Vytvorí vedomostnú základňu informácií a osvedčených postupov v oblasti prístupnosti vo všetkých odvetviach."

Celú odpoveď z Európskej komisie sme preposlali pracovníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a vedúcemu stálej kancelárie Európskej komisie na Slovensku pánovi Mikovi so žiadosťou o podporu v tejto oblasti tak, aby výzva bola prístupná pre naše mestá bez obmedzenia. Veríme, systém podmienok bude zmenený a na tomto cieli budeme pracovať naďalej aj v rámci našich rokovaní, pripomienok a návrhov priamo s pracovníkmi inštitúcií Európskej komisie.

Bez bariéry - Národná platforma proti bariéram,  Korešpond. adresa: Jaseňová 2, 900 42 Miloslavov                                                                                                 
IČO 50292609                                                                                                                                                                                                    
DIČ 2120288511                                                                                                                                                                                                   
 
Telefon +421 948 497 245
                                                                                     
E-mail: kancelaria.uppz.sk@gmail.com                                                                                                                     
 č.ú. SK22 1111 0000 0014 3254 1016                BIC/SWIFT code: UNCRSKBX
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky