Odpoveď MPSVaR SR na našu výzvu "Zákon nemá byť bariérou"

12.08.2019

Dnes sme obdržali odpoveď z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR k našej výzve, ktorú sme zverejnili 6. 8. 2019. Text prinášame v nezmenenej podobe:

Pani redaktorka, k tejto problematike za rezort práce uvádzame naše stanovisko.

Na úvod by sme chceli zdôrazniť, že tvrdenie, že SR je jedinou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá nemá nastavené systémy pre odstraňovanie bariér pre občanov so zdravotným postihnutím a obmedzenou mobilitou sa nezakladá na pravde.

Nielen, že SR má so všetkými kompetentnými inštitúciami a reprezentatívnymi organizáciami nastavený komplexný systém postupného odstraňovania pretrvávajúcich bariér našich spoluobčanov s ŤZP, ale vrátane MPSVR robí dlhodobo aj konkrétne, významné, ale aj finančne nákladné kroky na zlepšovanie kvality života týchto ľudí. Azda najpodstatnejším je pre nás fakt, že tieto opatrenia vítajú a ako zásadné hodnotia aj samotní občania s ŤZP a ich zástupcovia, vrátane pani komisárky pre občanov s ŤZP.

V prvom rade je dôležitý fakt, že potreba zabezpečiť osobám so zdravotným postihnutím osobitnú starostlivosť je zakotvená a zvýraznená v rôznych významných medzinárodných dokumentoch, osobitne v najdôležitejšom dokumente na zabezpečovanie ochrany práv osôb so zdravotným postihnutím Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a jeho Opčnom protokole. V súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2012-2016, ktorým sa vláda SR zaviazala vytvoriť optimálne podmienky pre implementáciu Dohovoru, vrátane inštitucionálneho zabezpečenia procesu jeho implementácie a monitoringu bol uznesením vlády SR č. 25 z 15. januára 2014 schválený Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 - 2020.

Základným cieľom Národného programu je zabezpečiť dosahovanie pokroku v oblasti ochrany práv osôb so zdravotným postihnutím a obsahuje základné úlohy na obdobie rokov 2014 - 2020, s aktualizáciou a vyhodnocovaním každé 2 roky. Bol pripravovaný za účasti viacerých odborníkov z rôznych oblastí tak, aby bolo pokryté nielen široké spektrum jednotlivých oblastí, ale zároveň, aby bola zabezpečená aj prepojenosť a kompatibilita všetkých opatrení a úloh. Na jeho tvorbe sa podieľali zástupcovia ústredných orgánov štátnej správy, verejnej správy a aj osoby so zdravotným postihnutím prostredníctvom svojich reprezentatívnych organizácií.

Prvou súhrnnou správou o plnení úloh vyplývajúcich z Národného programu je materiál "Správa o plnení opatrení vyplývajúcich z Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 - 2020 a návrh na jeho aktualizáciu", ktorý bol schválený uznesením vlády SR č. 587 z 14. decembra 2016. Materiál dokumentuje plnenie úloh za obdobie rokov 2014 - 2015 a zároveň sú v ňom zapracované jednotlivé záverečné odporúčania Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím, ktoré boli Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR zaslané na základe obhajoby Východiskovej správy Slovenskej republiky k Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím v apríli 2016.

Druhou súhrnnou správou je "II. správa o plnení opatrení vyplývajúcich z Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 - 2020 a návrh na jeho aktualizáciu", pričom dokumentuje plnenie úloh za obdobie rokov 2016 - 2017 (schválený uznesením vlády SR č. 357 z 22. augusta 2018).

Obidve správy boli vypracované na základe podkladov, ktoré poskytli ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy (Úrad vlády Slovenskej republiky, Štatistický úrad Slovenskej republiky, Úrad pre verejné obstarávanie, Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu), poradné orgány vlády SR (splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti), orgány územnej samosprávy (prostredníctvom Únie miest Slovenska, Združenia miest a obcí Slovenska a VÚC) a Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Rada pre vysielanie a retransmisiu, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Slovenský červený kríž, Rozhlas a televízia Slovenska. Do prípravy podkladov boli zapojené aj osoby so zdravotným postihnutím prostredníctvom svojich reprezentatívnych organizácií (Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR, Občianske združenie Myslím -centrum kultúry Nepočujúcich, o. z., Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, Občianske združenie Život s autizmom-LTK, Občianske združenie Otvorme dvere, otvorme srdcia, o. z.)

Jednou z úloh Národného programu je práve problematika bezbariérovosti:

4.3.4. Zabezpečiť bezbariérovosť budov štátnej správy, samosprávy a verejnoprávnych inštitúcií.

Spôsob plnenia:

1. Zabezpečiť v budovách všetkých inštitúcií verejnej správy (štátnej správy a samosprávy) identifikáciu bariér, ktoré sú v rozpore s bezbariérovosťou a s platnými právnymi predpismi, ako aj vypracovanie časového plánu na 5 - ročné obdobie s určením priorít na postupné odstraňovanie identifikovaných bariér. Pri prenájme a získavaní nových budov a pri rekonštrukcií existujúcich budov zohľadniť pravidlá prístupnosti.

Spôsob plnenia:

2. Zabezpečiť možnosti finančného krytia odstraňovaných identifikovaných bariér v súlade s vypracovanými časovými plánmi. Po uplynutí 5-ročnej lehoty na realizáciu plánu zabezpečiť pravidelné monitorovanie dodržiavania bezbariérovosti vnútorným auditom inštitúcie, príp. iným povereným orgánom.

Časový harmonogram/termín (s)plnenia: 2015 až 2020 Zodpovedný gestor: MDV SR, MF SR, MPRV SR, MH SR, MO SR, MV SR, MŽP SR, MŠVVŠ SR, MZ SR, MK SR, MZVAEZ SR, MS SR, MPSVR SR, samospráva
Spolupracujúce subjekty: MVO

Navrhovateľ: MF SR

Náš komentár k odpovedi:

  • napriek tomu, že ministerstvo práce často vyzýva k tomu, aby sa neriešili nedostatky prostredníctvom médií, čo zachovávame, ani neupravili odpoveď  adekvátnu adresátovi, ale to je najmenší nedostatok...
  • Programovacie obdobie Partnerskej dohody sa hodnotí teraz k 31. 8. 2019, ale dostali sme odkaz na Správu o pokroku z roku 2017 (za rok 2016)
  • v jednom z vyjadrení pre TASR ministerstvo práce udáva, že na odstraňovanie bariér vydáva velké finančné sumy, tak sa pýtame, kde sú a ktoré realizácie boli zabezpečené
  • podľa vyjadrenia ministerstva práce je všetko v poriadku a všetko funguje tak, ako má, bariéry na Slovensku teda nemáme
  • podľa všetkých okolností podľa nás sa stal nedostatok pri príprave Partnerskej dohody v rokoch 2010 až 2013, keď sa menili vlády na Slovensku a preto nie je možné adekvátne čerpanie nielen pre verejný a súkromný sektor, ale ani pre štátne organizácie. A teraz je možnosť opravných opatrení a nie deklarovať, že všetko je v poriadku
  • aký je posun bezbariérovosti u štátnych budov od roku 2015 po súčasnosť a či je prístupnosť a mobility v budovách zabezpečená pre všetky druhy postihnutia
Bez bariéry - Národná platforma proti bariéram,  Korešpond. adresa: Jaseňová 2, 900 42 Miloslavov                                                                                                 
IČO 50292609                                                                                                                                                                                                    
DIČ 2120288511                                                                                                                                                                                                   
 
Telefon +421 948 497 245
                                                                                     
E-mail: kancelaria.uppz.sk@gmail.com                                                                                                                     
 č.ú. SK22 1111 0000 0014 3254 1016                BIC/SWIFT code: UNCRSKBX
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky