Bezbariérovosť na Slovensku začína dostávať reálne kontúry

08.05.2022

Za posledné obdobie sme nezverejňovali nové informácie, čo bolo spôsobené hlavne nárastom aktivít v zmysle nastavovania systému bezbariérovosti na Slovensku v niekoľkých rovinách. Rovnako tak niektoré témy sú ešte otvorené a nemôžeme zverejniť ich výsledok. Potreba zmien vzišla z nových opatrení Európskej komisie v tejto oblasti a následne aj na základe nastavenia finančných nástrojov a ich podmienok pre čerpanie na Slovensku v budúcich obdobiach.

Prvou oblasťou, ktorá začala riešiť systémové opatrenia v rámci svojich kompetencií bolo školstvo. Ministerstvo školstva prijalo návrh postupu riešenia v rámci pracovnej skupiny, ktorá vznikla s cieľom debarierizácie škôl. Veľmi významným podporným faktom na konci minulého roku 2021 bolo prijatie Stratégie inkluzívneho vzdelávania, ktorého obsah je v podstate viazaný na prostredie bezbariérovosti, aby sociálne inkluzívne vzdelávania mohlo byť realizované bez problémov. A tak sa v súčasnosti dokončuje na ministerstve školstva výzva na debarierizáciu stredných škôl zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti. Máme zanalyzované prostredie materských a základných škôl a i tie by mali byť predmetom výzvy v relatívne krátkej dobe. Bližšie informácie o aktivitách a výsledkoch nájdete na odkaze:

Významným pokrokom v oblasti prípravy systému bezbariérovosti vidíme aj v prístupe niektorých štátnych inštitúcií, ktoré síce nemajú priame kompetencie, ale ich činnosť môže významne ovplyvniť prostredie bezbariérovosti. Dôležitým faktorom prípravy a realizácií sú aj verejné obstarávania a práve ich nastavenie môže významne ovplyvniť celý proces realizácie. Sme dlhodobo v kontaktu s Úradom pre verejné obstarávanie a výsledok spolupráce tento úrad zverejnil na nasledujúcom odkaze:
V tomto článku je uvedený celý systém našich aktivít a potrebných zmien a článok preniesli aj ďalšie štátne inštitúcie.


Na konci minulého roku sme vstúpili do rokovania s ďalšími sekciami ministerstva investícií, ktoré sú zamerané na nastavenia zdrojov a dnes môžeme uviesť, že v textu Partnerskej dohody pre budúce obdobia je na str. 39 jasne uvedená podmienka bezbariérovosti pre čerpanie európskych zdrojov v nasledujúcich rokoch. Spolupráca s týmto ministerstvom je dôležitá aj na ďalších sekciách, napr. pre informatizáciu. Výsledkom našej činnosti pracovnej skupine ja zanesenia našich návrhov do vyhlášok pre informačnú prístupnosť skupín osôb s obmedzeným príjmom informácií, napr. vplyvov veku, alebo následkom zdravotného postihnutia.

Výrazný posun sme tiež zaznamenali v rámci procesu novely tzv. stavebného zákona a jeho novely, kde sa snažíme bezbariérovosť včleniť už roky. Po zmene kompetencií v tejto oblasti sme v kontaktu s príslušnými inštitúciami a veríme, že už čo skoro začne dlho očakávaný proces prípravy vyhlášok k novele stavebného zákona tak, aby boli zrušené už neaktuálne v súčasnosti platné opatrenia.

Bezbariérovosť bude súčasťou novely stavebného zákona a jeho vyhlášok, o čom nasvedčuje aj zverejnená informácia na webe určeného práve k tomuto procesu:

Ďalším významným pilierom nastavenia stabilného systému bezbariérovosti je systém a metodiky kontroly a monitoringu. V tomto prípade konzultujeme naše návrhy s Najvyšším kontrolným úradom SR. Závery z veľmi dôležitého rokovania k systému, ktoré sme absolvovali s týmto úradom minulý mesiac, jasne vedú k potrebe kontroly bezbariérovosti na Slovensku, tento úrad si uvedomuje jeho potrebu a význam. Cieľom je zabezpečenie objektívnej bezbariérovosti a nie iba deklarovanej, ale cieľom monitoringu navrhujeme aj procesné kroky a nastavenia opatrení tak, aby aj tieto minimalizovali riziká negatívnych dopadov. V spolupráci budeme pokračovať, samozrejme.


Výrazný posun vidíme aj v systémovom prístupe k bezbariérovosti v rámci infraštruktúry osobnej železničnej dopravy a dnes môžeme uviesť, že spoločnosť ŽSR urobila vo februári tohto roku zásadný krok a vytvorila pozíciu koordinátora bezbariérovosti pre prístupnosť a bezpečnú mobilitu na železničných staniciach a zastávkach. Podieľali sme sa aj na analýze stavu bezbariérovosti všetkých železničných zastávok a staníc na Slovensku, čo vyplynulo z Nariadenia EK č. 2019/772. Táto úloha je v podstate vďaka pracovníkom ŽSR už splnená a výsledky čakajú na zverejnenie a na nastavenie systému tak, aby tieto informácie boli prístupné verejnosti prostredníctvom cestovných poriadkov a vyhľadávačom spojov vlakovej osobnej dopravy. Samozrejme, že výsledky analýz sú aj vstupom pre kvantifikáciu potrieb a nastavení ďalších opatrení na Slovensku.

Pozitívny posun máme aj v oblasti prepravy osobnej železničnej dopravy, čoho podnetom bolo hlavne prijatie Európskeho nariadenia 2021/782 a jeho platnosť aj pre Slovenskú republiku. Pred niekoľkými dňami sa na pôde ŽSR uskutočnilo spoločné rokovanie s prepravnými spoločnosťami osobnej železničnej dopravy, kde sa riešili potrebné zmeny a ich nastavenie ku prospechu všetkých cestujúcich vrátane cestujúcich s obmedzenou mobilitou. Dopravné spoločnosti k tomuto pristupujú zodpovedne a už vieme, že môžeme očakávať niektoré pozitívne zmeny, o ktorých budeme informovať po ich zavedení.

Na záver tohto príspevku si nechávame veľmi dôležitú oblasť našej práce, a síce spoluprácu s akademickou sférou. Sme radi, že nás FBERG TUKE oslovili a podpísali sme Rámcovú dohodu o spolupráci k problematike bezbariérovosti, čo otvorili dvere pre spoluprácu s ďalšími inštitúciami. A tak už dnes pracujeme v rámci konzorcia niektorých českých a slovenských univerzít na ďalších zadaniach v zahraničí s tým, že výsledky prenesieme ako pozitívne príklady na Slovensko.

No, stále sme na začiatku... čaká nás ešte čím skoršie doriešenie systému Eurokľúč na Slovensku, ktorý prinesie zrejme niektoré zmeny, ale nič to nemení na faktu, že tento systém je pre nás rovnako dôležitý a považujeme ho za súčasť systémových opatrení, ktoré sú treba nastaviť tak, aby občan videl podporu štátu.

Vážime si spolupráce s každým z uvedených subjektov, ale za tým stoja aj ďalšie ministerstvá a inštitúcie, ktoré si uvedomujú potrebu zmien. Opakovane sa nám potvrdzuje, že je treba k dosiahnutiu maximálneho synergického efektu istú koordináciu a informovanosť subjektov. O tomto hovoríme roky ako o sieťovaní kompetencií a aktivít rôznych inštitúcií a veríme, že v zmysle tohto princípu bude postup štátu aj v ďalších obdobiach. 

Záverom ešte spomenieme Národný program kvality prijatý vládou v minulom roku, ktorý tiež má v svojom obsahu vo všeobecnej časti pasáž venovanú bezbariérovosti, na ktorej sme trvali a ktorú Úrad pre meranie, normalizáciu s skúšobníctvo SR do dokumentu zaradil.

O ďalších krokoch a výsledkoch budeme priebežne informovať.

Bez bariéry - Národná platforma proti bariéram,  Korešpond. adresa: Jaseňová 2, 900 42 Miloslavov                                                                                                 
IČO 50292609                                                                                                                                                                                                    
DIČ 2120288511                                                                                                                                                                                                   
 
Telefon +421 948 497 245
                                                                                     
E-mail: kancelaria.uppz.sk@gmail.com                                                                                                                     
 č.ú. SK22 1111 0000 0014 3254 1016                BIC/SWIFT code: UNCRSKBX
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky