Česká republika venuje bezbariérovosti väčšiu pozornosť a ocenila aktivity pre českých návštevníkov Slovenska

Dňa 24.5.2022 sa v Hradci Králové uskutočnilo každoročné ocenenie osobností, projektov a riešení bezbariérovosti, ktoré udeľuje Národná rada osob se zdravotním postižením ČR pod názvom MOSTY, v tomto prípade 19.ročník tohto slávnostného aktu. Záštitu prevzali premiér Českej republiky Petr Fiala, hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Patrónkou ocenenia MOSTY je od začiatku tejto aktivity pani Lívia Klausová. Slávnostného podujatia sa zúčastnili aj ďalší predstavitelia verejného, spoločenského a politického života v ČR.
Ocenenia boli udelené na základe nominácií z roku 2021 a posúdenia odborníkmi v oblasti bezbariérovosti v nasledujúcich kategóriách:
- Inštitúcia verejnej správy
- víťaz kategórie
- Štatutárne mesto Hradec Králové
- Neštátny subjekt
- víťaz kategórie - spoločnosť Emil Frey za projekt HANDYCARS
- Osobnosť hnutí osôb so zdravotným postihnutím
- víťaz kategórie - Pavel Hejhal - maliar maľujúci ústami pre Nakladatelství ÚMUN
- Zvláštnu cenu za výrazné navýšenie tlmočenia vysielania do znakovej reči si prevzala Česká televize
- V tomto roku na základe našej nominácie bola udelená aj Mimoriadna cena za prínos pre bezbariérovosť pre českých turistov a návštevníkov so zdravotným postihnutím na Slovensku. Cenu odovzdal pre jedinú ocenenú zahraničnú spoločnosť - Železnice Slovenskej republiky - osobne pán Minister dopravy ČR Martin Kupka, ktorý spoločnosti ŽSR a v podstate aj nám poďakoval za spoluprácu a za riešenia, ktoré majú význam a dopady pre turistický ruch a dopravu v Českej republike.
Nomináciu sme podali na základe dlhodobej spolupráce v oblasti rozvoja prístupnosti a mobility osobnej železničnej dopravy na Slovensku po dlhom zvažovaní, nakoľko sledujeme aj ďalšie aktivity a riešenia v tejto problematike na Slovensku, ktoré tiež zaslúžia pozornosť. Hlavným "súperom ŽSR" v nominácii bolo Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR za metodiku a prípravu systému debarierizácie škôl a školských zariadení na Slovensku, ktoré už by malo byť finalizované výzvami, do ktorých sa školy budú môcť zapojiť a spoločnosť SLOVNAFT, ktorá pripravuje otvorenie novej čerpacej stanice v plnom rozsahu bezbariérovej a ktorá bezbariérovosť považuje za samozrejmosť pri každom riešení a ktorá modernizovala na bezbariérové už niekoľko čerpacích staníc na plne bezbariérové.
V rozhovoroch s predstaviteľmi železničnej dopravy ČR a pánom ministrom dopravy nám bolo vyjadrené poďakovanie za nomináciu a spoluprácu, nakoľko je treba uviesť, že zosúlaďovanie pravidiel bezbariérovosti sa dotýka nielen prostredia jednej krajiny, ako hovoríme, ale celého európskeho priestoru a to nielen v oblasti dopravy, čo si českí partneri a kolegovia uvedomujú v plnom rozsahu. Výsledkom rozhovorov je príprava a vytýčenie spoločných oblastí pre užšiu spoluprácu, o ktorých budem rokovať v ďalšom kole. Zároveň môžeme uviesť, že v súčasnosti finalizujeme projekt na riešenie bezbariérovosti ďalšieho druhu dopravy a to za spolupráce s konzorciom českých a slovenských univerzít, s ktorými pripravujeme aktivity aj na Slovensku.
Ďakujeme za spoluprácu nielen spoločnosti ŽSR, ale aj
ďalším subjektom a inštitúciám a veríme, že tento príklad a ocenenie
v zahraničí bude výzvou aj pre ďalšie subjekty, ktorí príklad ŽSR môžu a veríme,
že budú, nasledovať. Niektoré aktivity sledujeme a v 3. kvartáli tohto
roku zvážime a rozhodneme, ktorý subjekt budeme opäť nominovať na
ocenenie, ak také výsledky a riešenia, ktoré sú hodné či už tohto, alebo
iného ocenenia, budú... zatiaľ máme v predbežnom návrhu tri subjekty, ale
počet sa môže zmeniť...
Medzi hlavné kritériá posudzovania, okrem iných, zahŕňame:
- dopad na spoločnosť
- žiadne diskriminačné faktory pre ktorúkoľvek skupinu nielen z osôb s obmedzenou mobilitou, komunikáciou či informačnou prístupnosťou
- príkladnosť riešenia pre ďalšie oblasti a subjekty
- objektivita bezbariérovosti a nie iba jej deklarovanie