Neslávne výroky slávnych aj neslávnych na adresu bezbariérovosti

15.06.2019

To, aby na Slovensku boli zebezpečené prístupy bez bariér, si vyžaduje veľa rokovaní, veľa prípravy, veľa argumentácie a hlavne veľa času, ktorý v mnohých prípadoch považujeme za viac vynaložený na slová ako na skutky. Preto sme sa rozhodli niektoré výroky, s ktorými sa stretávame zverejniť bez uvedenia konkrétneho autora, aby aj Vy ste mali možnosť zažiť atmosféru niektorých argumentov, s ktorými sme sa stretli, stretávame a zrejme budeme ešte stretávať. Je dosť možné, že sa niektorí autori v príspevkoch nájdu, tak snáď prehodnotia svoj názor...

" Nevedela som, že na Slovensku máme organizácie, ktoré sa zaoberajú seniormi, zdravotne postihnutými a pod. Preto som odpoveď do Bruselu ani neodoslala."

Výrok pracovníčky ministerstva, ktorá mala pred rokmi vypracovať pripojenie Slovenska do programu EÚ zameraného na podporovaný turizmus pre znevýhodnené skupiny CALYPSO, do ktorého sa Slovensko nepripojilo.

"A to teraz bude celá doprava bezbariérová? A čo zdraví cestujúci? Tí budú chodiť pešo?"

Výrok pracovníka jednej železničnej spoločnosti, ktorý si neuvedomuje, že keď je doprava prístupná pre osoby s obmedzenou mobilitou, tak je prístupná pre každého.

"Prosím Vás pekne, na bezbariérovosť sme dali niekoľko tisíc Euro, tak to musí byť dobré už len kvôli tej cene."

Výrok pracovníka jedného magistrátu, že prístup do budovy je riešený tak, že sa ani barličkár nedostane do budovy úradu, natož vozičkár.

"Doteraz sedeli postihnutí doma na riti a odteraz chcú cestovať vlakom?"

Ospravedlňujeme sa za neslušné slovo, ale fakt toto odznelo na pracovnom stretnutí pred vydaním stavebného povolenia pre výťah medzi električkovou zastávkou a budovou ŽSR. Výrok tohto znenia vyriekol pracovník stavebného úradu.

 "Neviem, na čo chce dotyčná osoba pred dom zdvíhaciu plošinu, keď doteraz sedela doma a nikde nechodila"

Výrok pracovníčky úradu práce na adresu zamietnutej žiadosti o kompenzačnú pomôcku žene s amputovanými nohami po autonehode. Ta žena čakala najprv na rozhodnutie sociálnej poisťovne a následne žiadala o pomôcku. Po celú dobu sa nedostala zo svojho domu, ani do kúpelky a na WC. Starala sa o ňu celá rodina.

"Aký Eurokľúč, prosím Vás pekne. O chvíľu ho bude mať každý bezdomovec. Takýto kľúč si viem vyrobiť ja sám a nie som zámočník."

Výrok prevádzkovateľa budovy s WC pre ŤZP. Bez komentára... mimochodom, Slovensko je jedinou krajinou, kde sa stretávame s tým, ako obísť systém, ktorý uznávajú ľudia v ostatných členských krajinách.

"Ja nie som postihnutá, ale som študentka vysokej školy a toto WC je zadarmo"

Výrok slečny na Hlavnej stanici v Bratislave, ktorá využila chvíľu, keď boli otvorené WC pre ŤZP, keď jeden človek vychádzal pomaly von. Prišla, zabuchla za sebou a použila WC. Inak, v niektorých krajinách EÚ sa trestá zneužitie zariadení pre zdravotne postihnutých nielen pokutou a WC pre ŤZP do toho spadajú tiež. Samozrejme, že je to aj otázka etiky a morálky, ktorá na Slovensku je ... (odpovedzte si sami)

"Toto WC je určené hlavne pre predajcov, zdravotne postihnutý človek môže počkať, keď to má zadarmo. My tu pracujeme a utekajú nám zákazníci."

Výrok tiež z Hlavnej stanice v Bratislave, ktorý je, žiaľ, relatívne častý a vyskytuje sa v rôznych obmenách zo strany pracovníkov hlavne občerstvení. Dokonca až tak, že raz došlo skoro k vyhrážkam rodinným príslušníkom tej dámy, ktorý je vraj policajt a ktorý vie odobrať všetky kľúče, aby mohli na WC chodiť normálni ľudia a nie .... to slovo ani neuvedieme. Výrok sa dotýka WC pre ŤZP, ktoré je tu vybavené prístupovým systémom Eurokľúč. 

"Keď bude WC pre ŤZP zadarmo, tak vznikne ekonomická strata, s ktorou nerátame a ktorá sa prejaví v hospodárskych výsledkoch."

Výrok pracovníka železničnej spoločnosti na náš návrh na to, aby WC pre ŤZP boli zdarma ako v ostatných krajinách EÚ. Nevieme o tom, že by takáto strata položila spoločnosť, o ostatných stratách sme radšej nehovorili. Ale tento náš návrh trvá a naposledy bol tento bod otvorený na rokovaní na MDV SR dňa 31. 5. 2019.

"Na čo by sme mali vybudovať WC pre ŤZP v našom meste, keď každý z nich nosí plienku. Ale to, že sa prebalujú na verejných miestach, a plienku pak zahodia do koša na odpadky, to je asi jedno."

Výrok pracovníka magistrátu jedného stredoslovenského mesta, ktorý si neuvedomuje, že plienky nosia hlavne pre nedostatok WC pre ŤZP. Napokon, je nedostatočný nielen stav, ale aj systém. A kde má pak človek vyhodiť plienku? Pod lavičku? Do potoka?  A naviac, na WC pre ŤZP, kde je prebalovacie ležadlo je tak vyriešené všetko.

"Ja tu musím pracovať, aby som mala peniaze, a nie pre to, aby som pomáhala ľuďom, čo si problém vytvorili sami. Keď ušporím nášmu úradu peniaze, tak dostanem odmenu."

Výrok mladej pracovníčky úradu práce na východnom Slovensku, ktorú sme navštívili s dotazom, prečo zamietli žiadosť na kompenzačnú pomôcku. Bez komentára.

"To, že nie sú WC pre ŤZP, to ma nezaujíma preto, že zdravých voličov v meste mám viac a pre mňa za mňa nech za sebou vozičkár ťahá chemické WC, alebo jazdí na gramofóne."

Výrok jedného primátora mesta zo západného Slovenska. Poznámka - gramofón je označenie špeciálnej stoličky, ktorá môže byť aj na kolieskach, určenej na vykonanie potreby.

Ak Vám to niečo pripomína a počuli ste také výroky aj Vy, pošlite nám ich. Radi ich zverejníme. A ešte zabezpečíme to, aby sa ich znenie dostalo na ich spoločnosti a úrady. Možno, že sa niektorí ľudia prebudia, ako by sa mal autor posledného zverejneného výroku, ktorý sa odohral v MHD v Bratislave a ktorý zaznel ako odpoveď na žiadosť o uvoľnenie miesta pre zdravotne postihnutého cestujúceho:

"Ja som mladý, vysokoškolsky vzdelaný v oblasti sociálnej práce a pekný. Tak prečo mi znechucujete deň, keď všade platí to, že keď nevládzeš, tak pridaj. Aj pre mrzákov ako ste Vy. Tak si postojte"

Prajeme všetkým pevné zdravie a minimum stretov s takýmito názormi a hlavne, s ich autormi...