Slovenskom začína rezonovať slovo „bezbariérovosť "
Pred niekoľkými rokmi, keď sme začali upozorňovať na problematiku mobility a bezbariérovosti prostredia sme sa stretávali často s tým, že ak sme sa dostali na rokovanie, tak jeho výsledky boli takmer zanedbateľné. To svedčí o tom, aký bol prístup k tejto problematike zo strany mnohých kompetentných orgánov, čoho výsledkom je fakt, že bezbariérovosť sa doposiaľ uvádzala ako komerčná veličina napriek tomu, že objektivita je v pozadí. Pred niekoľkými rokmi sme čakali na rokovania týždne a bolo potrebné presviedčať o potrebe riešenia tejto náročnej a spoločensky veľmi dôležitej oblasti. Každý malý krok bol pre nás veľkým úspechom a doviedol nás až do dnešného stavu. Dnes už vieme napojiť mnohé aktivity do kompaktného celku, v ktorom je jasný komplexný prístup, nevyhnutný pre prípravu metodík a systému.
Situácia sa výrazne zmenila aj po vydaní aktualizovanej Expertnej stratégie odstraňovania bariér na Slovensku do roku 2030. Rýchle a pozitívne odozvy máme z ministerstiev, z úradov vlády a z ďalších inštitúcií výkonných orgánov, ale záujem je už aj zo strany zákonodarcov. Nielen že bolo uskutočnené predstúpenie pred Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, ale už pripravujeme ďalšie vystúpenia, na ktorých môžeme diskutovať o konkrétnych potrebách a hlavne zmenách v tých oblastiach, ktoré bezbariérovosť priamo, alebo nepriamo ovplyvňujú. Prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí sme požiadali ostatné krajiny Európskej únie o stanoviská, ako riešili (častokrát už v minulosti) svoje prostredie pre osoby s obmedzenou mobilitou a aký má bezbariérovosť dopad na ich krajinu. Tým získavame pomerne výhodnú pozíciu k argumentácii na potrebné zmeny. Už dnes môžeme uviesť príklady posunu riešenia tejto problematiky vedúce k tomu, aby ich výsledkom bolo postavenie základného piliera pre bezbariérovosť a tým musia byť legislatívne opatrenia. Tie budú mať dosah aj na merateľné ukazovatele, financie, technické nariadenia, kontrolu, informovanosť a vzdelávanie.
A v čom vidíme výrazný posun v riešení problematiky bariérovosti? Uvádzame aspoň základné vymedzené oblasti:
- Slovenská republika si prostredníctvom hodnotiacej správy plnenia Dohovoru OSN o právach osôb s obmedzenou mobilitou uznáva nedostatky v tomto ohľade a bude dbať na zvýšený dôraz v tejto oblasti.
- Železničné spoločnosti si uvedomujú, že bezbariérovú dopravu nevytvoria iba nízkopodlažné vlaky, alebo bezbariérové peróny, ale kombinácia infraštruktúry a prevádzky a k tomu je potrebný patričný servis.
- Štatistici uznali potrebu zmeny merateľných ukazovateľov a indikátorov bezbariérovosti k tomu, aby sa bezbariérovosť nielen deklarovala, ale aj bola v reálnom výsledku použiteľná.
- Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vydalo prvú výzvu na prístupnosť kultúrnych zariadení, kde bezbariérovosť je podmienkou.
- Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky začalo rokovať o príprave zdrojov na pokrytie nákladov bezbariérovosti z európskych štrukturálnych zdrojov.
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vytvorilo pracovnú expertnú skupinu, v ktorej sa stretli akademici s praktikmi a odborníkmi a spoločne vytvárajú metodiku na bezbariérovosť škôl od metodiky až po systém kontroly opatrení v zmysle kompetencií rezortu.
- Poslanci NR SR sa začínajú zaoberať touto problematikou a každý úspešný prvý krok predstavuje oboznámenie sa s príčinou a nie riešenie sprievodných dopadov.
Práce je ešte veľa na všetkých frontoch, ako sa hovorí, v každom meste, v každom sektore ekonomiky, na každom ministerstve. O ďalšom postupe Vás budeme priebežne informovať.
Nech Slovensko nedopadne ako WC pre ŤZP na obrázku:
